Az első torony,amit meglátogattunk Dánia legészakibb csücskében,Skagenben található.A város ,arról a földnyelvről kapta a nevét,amely az Északi tenger és a Balti tenger közé nyúlik be.Varázslatos és félelmetes is egyben,ahogy a két tenger összetalálkozik.
Az utunk óriási homokdűnék megmászásával kezdődött.
A dombtetőről egyik irányban a keszekusza fűszálak,vadvirágok között,kikandikált a szépséges torony.
A másik irányban pedig a felhők alatt hosszasan benyúló földnyelv,amit balról a haragos,sötétkék Északi tenger hullámai nyaldosnak,jobbról pedig a zöldes színű,lágyabb Balti tenger koptat.
Szinte percről percre változtak a színek,a fények,a felhők…kaptuk az arcunkba a sós tengeri szelet…
és meg is áztunk közben,majd leégtünk a napon.
Felejthetetlen…!


A felső sötétebb sáv az Északi tenger,a közelebbi zöldes színűek pedig a Balti tenger hullámai.




Ilyen traktor vontatta utánfutóval is ki lehetett menni a földnyelvre.








A torony és én.Köszi tesómnak a fotóért!

Néhány tudományosabb információ a toronyról:
Forrás:Rebecca’s Baazar(Most találtam ezt az oldalt..szuper kis írások Dániáról és csodás kiegészítők lelőhelye is.Érdemes megnézni!)
‘A Skagen Fyr, melyet a szürke torony néven is illetnek, Skagen városától 4 km-re található északkeleti irányban, Jütland északi pontján. Az építmény Niels Sigfred Nebelong építész tervei alapján valósult meg és 1858. november 1-én helyezték üzembe.
Dánia első téglaépítésű világítótornyát, a fehér tornyot (Det Hvide Fyr) Philip de Lange tervezte és 1747-ben készült el. A 46 méter magas Skagen világítótorony a fehér tornyot helyettesíti: impozáns, nyers téglából épült a torony, a tetején található a lámpa, melyhez egy csigalépcső vezet. A toronyhoz csatolt, kétemeletes gondnoki épület élénk sárga színt kapott. Építése idején a torony a Skagen Odde félszigetnek a közepén helyezkedett el, de sajnos az idők folyamán az erős parti erózió már sokkal közelebb hozta a Kattegat tengert délkeleti irányból.
A 2 tonnás forgó fényforrás higanyoszlopon nyugszik. Eredetileg paraffin lámpát alkalmaztak, melyet először 1000 wattos, majd a későbbiek során 1500 wattos fényforrásra cseréltek le. Ma már egy 400 watt erejű nátrium lámpa helyettesíti a régit és minden negyedik másodpercben felvillan és 37 km-es távolságban is érzékelhető.
1952-ig a Skagen Fyr állt az élen, ami magasságát illeti. Azonban a Bornholm szigeten álló Dueodde világítótorony egy méterrel magasabb.
2016 folyamán a Skagen világítótorony nemzetközi ornitológiai megfigyelő központtá válik, hiszen Skagen és a Grenen vidéke vándormadarak és sasok kedvelt helye, így tökéletes a megfigyelésükre.’
Köszönöm,hogy benéztél hozzám!
A Facebook-on is megtalálsz:
https://www.facebook.com/pitypangfoto/